יוסף ויתקין 

 

יוסף ויתקין (1876 - 1912) היה איש חינוך, מראשוני תנועת העבודה ודמות מפתח במעבר מהעלייה הראשונה לעלייה השנייה.
ויתקין נולד בשנת 1876 בעיר מוהילוב שברוסיה ועלה לארץ ישראל בשנת 1897.
הוא עבד במשך זמן קצר כפועל ואז בהיותו אדם משכיל ומחונך בעצמו הוא עבר לעבוד בתחום החינוך. הוא החל כמורה בגדרה, ובמהרה נהפך למנהל בית -הספר שם. משם הוא עבר להיות מנהל בבית-ספר בראשל"צ ואז ב-1904 בכפר תבור, הוא חזר לראשון שנתיים לאחר מכן. הדגשים החינוכיים של ויתקין היו להשריש בחניכיו את אהבת ערכי היהדות והערכת נופי ארץ ישראל.

כציוני נלהב ויתקין נתן ביטוי להרבה מין הרעיונות שהובילו לעלייה השנייה. ב-1905 הוא כתב והפיץ עלון שכותרתו הייתה "הקול הקורא", עלון שבו הוא עודד עליה המבוססת על עקרונות של עבודת אדמה בארץ המולדת. הוא הודה בקשיים הפיזיים העצומים שיהיו מנת חלקם של החלוצים, קשיים אשר ללא ספק ייקחו את רוב כוחם ואף את חייהם של רבים מין החלוצים. אך למרות זאת על הייאוש והחרדה לפנות מקום לתקווה, מחויבות ואמונה שבסוף נצליח להשיג את המטרה. אנשי ארץ ישראל מוכרחים להיות מוכנים להקריב קורבנות בשביל מולדתם, כמו שכל העמים מוכנים לתת מעצמם בשביל ארצותיהם.

ויתקין עודד ואמר "גיבורי ישראל, חושו ומהרו קדימה, חדשו את ימי הבילויים בכוח אף יותר גדול, שכן אחרת אנחנו ללא ספק ובצורה סוחפת, נפסיד." עלונו של ויתקין שעליו הוא חתם "קבוצה של אנשים צעירים מארץ ישראל" השפיע וחידש את המאמצים הציונים ואידיאלים באירופה.

ב-1905 נפטר אביו לאחר שעלה לישראל. ב-1907 לקה ויתקין בסרטן הגרון ונסע לווינה כדי לקבל טיפול רפואי. כחצי שנה לאחר מכן יצא לשליחות ברוסיה מטעם "חובבי ציון". ב-1909 חזר לנהל את בית-הספר בראשון לציון וחזר למאבקו באיכרים. בעקבות תלונות האיכרים פוטר ויתקין מתפקידו כמנהל, אך המשיך ללמד בבית הספר.
במאי 1911 החמירה מחלת הסרטן בגופו של ויתקין והוא חזר שוב לווינה לקבלת טיפול רפואי הולם, אך הטיפול נכשל והוא חזר לארץ חלש ותשוש. הוא השתקע בתל אביב, העיר העברית הראשונה. הוא נפטר בשנת 1912 בהיותו בן 36, ונקבר ערירי בראשון לציון. על שמו נקראו כפר ויתקין ורחובות רבים בערי הארץ. ויתקין נחשב כיום לאחד מהגורמים המשמעותיים לעלייה השנייה.
ויתקין היה אחד מן המייסדים והמנהיגים של מפלגת הפועל הצעיר. בנוסף להתעקשותו על עבודה עברית. הוא הדגיש את "כיבוש החקלאות" ,דהיינו, ישובים יהודיים בארץ ישראל.